אדם הסובל מכאבי גב כבר תקופה ארוכה, החליט להגיע אל אורתופד מוסמך כדי שיאבחן את מצבו הבריאותי וימצא עבורו פתרון הולם לכאבים הבלתי נסבלים המונעים ממנו להתנהל בצורה שגרתית. לאחר המתנה ממושכת התור המיוחל הגיע, והרופא האדיב קבע לאחר בדיקה מקיפה כי מדובר בדלקת בגב הגורמת לחוסר הנוחות, ולאחר נטילת כדורים מתאימים ומנוחה הכאבים יחלפו תוך מספר שבועות.

אבחון זה היה מקצועי ומעודד, ולכן כאשר הכאבים החמירו כעבור יומיים המטופל החליט לחזור מיד אל הרופא החביב ללא המתנה ארוכה כדי לעדכן בהחמרת הכאבים, וכמובן לקבל טיפול חלופי ומתאים יותר. המטופלים שהמתינו בתור הבינו לליבו ומצבו של המטופל ולכן הסכימו שיעקוף אותם, אך הרופא הגיב לכך בכעס משום שהמטופל לא המתין מספר שבועות עד לשיפור, ובנוסף גם נזף והעליב אותו בפומבי שהמשקל העודף הוא זה הגורם לכאבים ולכן קודם שיוריד במשקל לפני שיקבע כי הכאבים התעצמו.

חוק איסור לשון הרע

חוק איסור לשון הרע נועד להגן על אדם מפני אמירות מבזות ופוגעניות, וכך לשמור על שמו הטוב ובעיקר על כבודו. על פי המקרה שהובא לעיל, ניתן להבין כי הרופא פעל בצורה אמוציונלית ופוגענית כלפי המטופל כיוון שקרא בפומבי אמירות מעליבות הנוגעות למשקלו העודף. אמירות שליליות כאלו עלולות לפגוע בתדמיתו של המטופל, ולכן הוא יכול להגיש תביעה משפטית נגד הרופא בגין פרסום לשון הרע.

עבירות לשון הרע הינן עבירות מתחום הנזיקין, ולאחר בחינת תיק התביעה על ידי בית המשפט הם יכולים להטיל על הנתבע עונש של פיצוי כספי בהתאם לאופי וסוג העבירה, קראו על לשון הרע בעבודה באתר של עו"ד שלומי וינברג.

זכות חופש הביטוי מול הזכות לכבוד ופרטיות

תביעות העוסקות בלשון הרע הינן תביעות מורכבות, בעיקר בגלל התנגשות זכויות יסוד הקיימות הן לטובת התובע והן לטובת הנתבע. מצד אחד זכות חופש הביטוי מאפשרת לכל אדם להביע את דעתו הכוללת גם אמירות שליליות, אך מן הצד השני הזכות לכבוד ופרטיות נועדה להגן על כבודו של אדם מפני אמירות כאלו.

משום כך קבע בית המשפט מספר תנאים הנלקחים בחשבון בזמן דיון בתיק התביעה, כמו סוג האמירה והנזק הנגרם לנתבע כתוצאה ממנה. אם נקבע כי סוג הפרסום הוא מקיף ופוגעני וגרם לנזק משמעותי מבחינת כבודו ותדמיתו של הנתבע, הפיצוי הכספי ייקבע בהתאם לכך. תנאי נוסף הנבחן בעת הדיון הינו ההגנות הקיימות בחוק, ולכן במידה ונקבע כי האמירות השליליות נעשו בתום לב או שיש בהן עניין לציבור – הנתבע זכאי ופטור מפיצויים.

הליך תביעת לשון הרע

נותני שירות בתחום הרפואי אמונים על בריאותם של מטופליהם, וכוללים מתן יחס מקצועי ושירותי כנדרש מהם. במקרה של תביעת לשון הרע נגד רופאים חשוב להיוועץ עם שלומי וינברג עו"ד הוצאת דיבה ולשון הרע המומחה בתחום, וכך להעלות את סיכויי הצלחת התביעה וקבלת פיצוי הולם בגין אמירות שליליות ומכפישות.